Alianta Empire
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Alianta Empire

forumul Aliantei Empire
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 recomandari(despre orice)

In jos 
+2
diana67x
ade007
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyJoi Ian 22, 2009 12:24 pm

diana > stiam eu ca sti fata de inteles si nu esti suparacioasa . de fapt este in spiritul jocului sa avem si controverse . " the green mile "....cred ca ma pregatesc sa-l vad a 3 oara . si asta la sfatul tau , pentru ca am vazut ca esti o cinefila infocata . Smile
sa auzim numai de bine !
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyJoi Ian 22, 2009 1:52 pm

si ca tot mi-ai adus aminte 1024 (si MI-AM adus aminte) chiar o sa-l revad si eu in weekend.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 2:26 am

lol!
ade intrebai de o comedie buna lol!
e 2 jum'ate dimineata si ma distrez de mor (logic ca nu m-am putut abtine sa nu ti-o recomand (poate n-ai vazut-o) :After the Sunset (p.brosnan, s.hayek si w.harrelson). absoluuuuut delicios !!!!!!!!!
Sus In jos
ade007
Moderator
Moderator



Numarul mesajelor : 26
Varsta : 34
Localizare : Braila/Galati (depinde)
Joburi/Distractii : Job??? student //// Distractii: IKARIAM
Data de inscriere : 16/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 4:50 pm

After the Sunset
l-am vazut cu ceva timp in urma...
din filmele pe care le-am mai vazut si eu va mai recomand(tot vechi) Boat Trip;


se pare ca nu conteaza cu ce gen de film am inceput eu....si asta e bine......
iar pt cei ce vor sa verse cateva lacrimi(eu eram pe aproape dar am reusit sa ma potolesc)
va recomand Seven Pounds;
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 6:02 pm

Cine are serialul The Sopranos cu James Gandolfini ,tot ce a aparut pana acum ,adica ?
Deasemene Lost .
Am cam 2000-3000 de filme , dar cred ca va dati seama , n-am fost in stare sa fac o filmografie, sa le pun in ordine . Ar fi de interes filme mai vechi , pentru amatori , chiar piese de teatru. As putea trimite , nu repede , la cine este interesat .
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 6:19 pm

ade007 a scris:
After the Sunset
l-am vazut cu ceva timp in urma...
din filmele pe care le-am mai vazut si eu va mai recomand(tot vechi) Boat Trip;
se pare ca nu conteaza cu ce gen de film am inceput eu....si asta e bine......
iar pt cei ce vor sa verse cateva lacrimi(eu eram pe aproape dar am reusit sa ma potolesc)
va recomand Seven Pounds;

eh...eu abia acum aflasem de el (a.the.s) ...si pt h 2-3 dimineata de vizionat a fost demential (macar am adormit razand Smile
seven pounds........uhhhh.... w.smith m-a socat inca o data/iar (dupa pursuit of happiness - care,cel putin mie, mi-a lasat un gust extrem de amar absenta premiului pt "leading role" ). bine ca mi-ai adus aminte sa notific absenta lui la nominalizarile din acest an Sad (seven pounds)
si.... ar mai fi blindness (o drama super, comparand -o cu slumdog miliionaire - cred ca pe undeva cam la acelasi calibru)
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 6:23 pm

1024 a scris:
Cine are serialul The Sopranos cu James Gandolfini ,tot ce a aparut pana acum ,adica ?
Deasemene Lost .
Am cam 2000-3000 de filme , dar cred ca va dati seama , n-am fost in stare sa fac o filmografie, sa le pun in ordine . Ar fi de interes filme mai vechi , pentru amatori , chiar piese de teatru. As putea trimite , nu repede , la cine este interesat .


intre toate serialele scoase p banda rulanta in ultimii 3-4 ani, LOST e, de departe preferatul Smile
la ce fel de "filme vechi" te referi???? perioada '40 - '60 poate???
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Ian 25, 2009 6:44 pm

< '80
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 1:12 am

Pakula, H., Ultima romantică – O biografie a Reginei Maria a României.

Asta citesc acum si o recomand . Nu stiu ce istorie se face acum in scoli , dar generetia mea nu a invatat despre regii si reginele Romaniei . Nu sunt adeptul monarhiei , dar ma intereseaza tot ce este legat de istoria tarii noastre .
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 9:11 am

1024 , fara suparare , dar crezi ca inveti istorie citind carti de genul ?

despre regina maria este atat de mult de spus , incat o carte despre viata ei nu se merita , pentru ca ar fi vesnic neterminata.

englezoaica , ruda cu regina angliei , casatorita cu un principe de hohenzollern , amanta primului-ministru bratianu , mama ranitilor pe front , mai activa politic decat sotul ei etc etc
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 10:36 am

iskander a scris:
1024 , fara suparare , dar crezi ca inveti istorie citind carti de genul ?

despre regina maria este atat de mult de spus , incat o carte despre viata ei nu se merita , pentru ca ar fi vesnic neterminata.

englezoaica , ruda cu regina angliei , casatorita cu un principe de hohenzollern , amanta primului-ministru bratianu , mama ranitilor pe front , mai activa politic decat sotul ei etc etc


te contrazic !
DA! inveti mai mult din "carti de genul..."... si cel mai bun exemplu e fiica-mea. din manualele de istorie de pana acum nu si-a primit informatiile necesare (fiind pasionata de egiptologie) asa ca a citit si ea ce-a gasit si ce i-a placut . De la "povestea" Dianei de Wales a devenit interesata de istoria Angliei, in special de monarhia (regii si reginele) acesteia. A gasit ceva prin manualele de istorie??? vag si insuficient. Atunci de unde si-a satisfacut necesitatile??? din "carti de genul"....
adica "kings&queens-story of Britain's monarchs from pre-roman times to today"-R.Cavendish (cu ocazia asta am mai invatat si eu ceva :p) ; doar 1 exemplu :p

Manualele de istorie de-acum sunt un soi de apa de ploaie iar profesorii (marea majoritate) sunt varza si fara chef. Din manualele de istorie de acum "inveti" mai mult cifre.
app: tu de unde ti-ai luat informatiile necesare, pe care le stii? din manualele de istorie? :d
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 4:28 pm

diana67x a scris:
iskander a scris:
1024 , fara suparare , dar crezi ca inveti istorie citind carti de genul ?

despre regina maria este atat de mult de spus , incat o carte despre viata ei nu se merita , pentru ca ar fi vesnic neterminata.

englezoaica , ruda cu regina angliei , casatorita cu un principe de hohenzollern , amanta primului-ministru bratianu , mama ranitilor pe front , mai activa politic decat sotul ei etc etc


te contrazic !
DA! inveti mai mult din "carti de genul..."... si cel mai bun exemplu e fiica-mea. din manualele de istorie de pana acum nu si-a primit informatiile necesare (fiind pasionata de egiptologie) asa ca a citit si ea ce-a gasit si ce i-a placut . De la "povestea" Dianei de Wales a devenit interesata de istoria Angliei, in special de monarhia (regii si reginele) acesteia. A gasit ceva prin manualele de istorie??? vag si insuficient. Atunci de unde si-a satisfacut necesitatile??? din "carti de genul"....
adica "kings&queens-story of Britain's monarchs from pre-roman times to today"-R.Cavendish (cu ocazia asta am mai invatat si eu ceva :p) ; doar 1 exemplu :p

Manualele de istorie de-acum sunt un soi de apa de ploaie iar profesorii (marea majoritate) sunt varza si fara chef. Din manualele de istorie de acum "inveti" mai mult cifre.
app: tu de unde ti-ai luat informatiile necesare, pe care le stii? din manualele de istorie? :d

tin sa precizez ca sunt , adica na' am fost olimpic la istorie , stii u , dala care citeste cifre de prin cartile de istorie , le citeam si eu dar niciodata nu le retineam . chestia e ca daca iti place istoria cauti sa citesti , sa intelegi , dar daca citesti beletristica cu gandul de a intelege ceva din istorie , nu faci deloc bine. de ex : dan brown , daca citesti dan brown o sa crezi ca regii frantei , sau ma rog dinastia merovingiana e descendenta din isus. adica ala ce era sa faca saracu , copii cu stoarfe,copii care sa fie regi in franta Smile .eu sunt mai ateu de felul meu asa si poate exprimarea e mai "libera".

amurgul templierilor , regii blestemati , si inca foarte multe altele. sun carti interesante , cu legatura istorica , dar care nu respecta cu nimic realitatea. sunt carti bune si le recomand dar asta nu inseamna ca inveti istorie, sau macar iti faci o idee corecta despre realitate .

cat despre dinastia din anglia .. vrei sa-ti spun o intamplare ? stii cum a murit edward al II-lea ? , daca tin minte bine , era al 2-lea dar nu mai stiu sigur daca edward , a murit impuns in "partea dorsala" cu un corn de bou , prin care s-a introdus un fier incins. de ce asta ?pt ca astfel crima nu putea fi observata , cauza mortii fiind presupusa naturala,astfel lupoaica frantei , fata lui filip cel frumos ,regele frantei , si regina angliei sa preia puterea impreuna cu lordul mortimer.
- asta e o povestire din regii blestemati , de maurice druon , o poveste a celor 13 generatii ce descindeau filip cel frumos , asasinul templierilor. credeti ca e reala ? va zic eu nu este . fratele edward era gay , era blamat pt asta , si pana la urma a murit datorita "slabiciunilor" sale.
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 4:45 pm

It was rumoured that Edward had been killed by the insertion of a piece of copper into his rectum (later a red-hot iron rod, as in the supposed murder of Edmund Ironside). Murder in this manner would have appeared a natural death, as a metal tube would have been inserted into the anus first, thus allowing the iron rod to penetrate the entrails without leaving a burn on the buttocks.

This gruesome account is uncorroborated by any contemporary source and no-one writing in the 14th century knew exactly what had happened to Edward II. The closest chronicler to the scene in time and distance, Adam Murimuth, stated that it was 'popularly rumoured' that he had been suffocated.


uite vezi unde duce legenda ? trebuie cercetat pentru a se dovedi ca ce a gandit un amarat nu este real . adica daca imi pun eu mintea la contributie si spun acum ca ceausescu s-a sinucis, scriu o carte , care prin noroc ajunge best seller , si dupaia o armata de istorici se chinuie sa dovedeasca , ceea ce dealtfel este clar, adica adevarul.( sau poate ceea ce noi numim adevar, dar asta e alta discutie)
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 4:50 pm

sunt mii de povesti si povestioare , gen radioshantz , si cateva povesti de genul asta puse in anumite carti au creat isterie. de ce ? pentru ca e mai usor sa citim picanterii si sa le presupunem reale , decat sa ne ducem la amaratul ala care preda istorie la scoala si sa-i punem 3 intrebari .


de aceea libertatea e cel mai citit ziar din romania , de ce sa citim ceva real , cand putem sa citim ceva interesant , imaginar , si pana la urma sa ajugem sa credem ca este real
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 7:46 pm

iskander a scris:
1024 , fara suparare , dar crezi ca inveti istorie citind carti de genul ?

despre regina maria este atat de mult de spus , incat o carte despre viata ei nu se merita , pentru ca ar fi vesnic neterminata.

englezoaica , ruda cu regina angliei , casatorita cu un principe de hohenzollern , amanta primului-ministru bratianu , mama ranitilor pe front , mai activa politic decat sotul ei etc etc


de invatat , inveti din orice . cartea este o biografie , bine documentata , nicidecum simpla beletristica . am trecut de vremea celor 3 muschetari si altele de genul asta .

la varsta mea nu se mai pune problema " sa invat " istorie . eu caut carti in care sa descopar adevaruri istorice la care nu am avut acces pe vremea cand imi desavarseam educatia. acum voi -nu generalizez, dar este un adevar!-sunteti generatia wikipedia , luati totul de pe net .

si primul ministru bratianu nu afost amantul reginei maria , stirbei , cantacuzino....poate! bratianul de care zici tu este cumnatul lui ionel bratianu , prieten de familie.

iskander > un sfat : iti inteleg si apreciez interventiile tale pe acest forum . daca toti din alianta ar fi catine , ar fi minunat . am avea ce discuta si ne-am apropia mai mult unii de altii . sfatul ar fi ca sa nu contrazicem de dragul de a contrazice . zici ca esti olimpic la istorie! istoria se bazeaza pe adevaruri dar si pe multe legende si supozitii. unor istorici , de la herodot incoace , le-au placut sa viseze si au iubit fabulatia. daca cartea pe care am citat-o ar fi fost de asa natura , care era problema ?
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 11:10 pm

1024 a scris:
iskander a scris:
1024 , fara suparare , dar crezi ca inveti istorie citind carti de genul ?

despre regina maria este atat de mult de spus , incat o carte despre viata ei nu se merita , pentru ca ar fi vesnic neterminata.

englezoaica , ruda cu regina angliei , casatorita cu un principe de hohenzollern , amanta primului-ministru bratianu , mama ranitilor pe front , mai activa politic decat sotul ei etc etc


de invatat , inveti din orice . cartea este o biografie , bine documentata , nicidecum simpla beletristica . am trecut de vremea celor 3 muschetari si altele de genul asta .

la varsta mea nu se mai pune problema " sa invat " istorie . eu caut carti in care sa descopar adevaruri istorice la care nu am avut acces pe vremea cand imi desavarseam educatia. acum voi -nu generalizez, dar este un adevar!-sunteti generatia wikipedia , luati totul de pe net .

si primul ministru bratianu nu afost amantul reginei maria , stirbei , cantacuzino....poate! bratianul de care zici tu este cumnatul lui ionel bratianu , prieten de familie.

iskander > un sfat : iti inteleg si apreciez interventiile tale pe acest forum . daca toti din alianta ar fi catine , ar fi minunat . am avea ce discuta si ne-am apropia mai mult unii de altii . sfatul ar fi ca sa nu contrazicem de dragul de a contrazice . zici ca esti olimpic la istorie! istoria se bazeaza pe adevaruri dar si pe multe legende si supozitii. unor istorici , de la herodot incoace , le-au placut sa viseze si au iubit fabulatia. daca cartea pe care am citat-o ar fi fost de asa natura , care era problema ?


deci imi pare rau dar, I.I.C. Bratianu a fost amantul reginei Maria , fara tagada . ca si picanterie , carol al 2lea era s-o impuste pt asta. influenta uriasa a lui bratianu in perioada in care era prim minsitru se datora tocmai relatiei "bune" cu maria. sa nu uitam ca Romania a intrat in primul razboi mondial in 1916 de partea antantei la hotararea lui bratianu si nicidecum a lui ferdinand . bratianu a fost cel care a tratat impreuna cu anglia si franta intrarea romaniei in razboi , si imediat ce toate conditiile au fost propice am intrat in razboi ( moartea lui carol 1 , care era totusi filogerman , si acceptarea termenilor romanesti , transilvania , basarabia si bucovina.)

Ionel I. C. Bratianu fiul lui I.C Bratianu , membru fondator al PNL , cel care l-a adus in tara pe CArol I si tot asa , o tin pana maine dimineata. el a fost amantul reginei maria , pare rau ca nu stiai .


cat despre istoria alternativa mi se pare o prostie , serios. e buna ca si lectura dar numai asa. toata chestia asta cu teoria conspiratiei e o chestie tare ciudata , dar integrata in spiritul uman , si mai ales in spiritul romanesc . de'asta nu o sa fim niciodata nemti , pentru ca la noi exista shantz , exista coltzu strazii exista locuri speciale de barfa .

cat despre generatia wiki , ar fi bine sa fie asa , dar mi-e teama ca gresesti , vorbim despre generatia mynele tv , si taraf , vorbim despre generatia elodia sau otv , despre generati magda ciumac , simona senzual sau sexi braileanca (care nu e deloc sexi btw). ma includ in respectivele generatii desi le detest , dar stii cum e majoritatea decide. daca ar fi sa ma autoinclud benevol intr-o generatie , asta ar fi generatia "Mircea Badea" , il urmaresc in fiecare seara , si a ajuns sa ma influenteze intr-o masura mai mare sau mai mica.
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 11:14 pm

si inca ceva , Smile) =)) , herodot nu a fost istoric , nu e privit ca si istoric , desi este numit parintele istoriei . tot ce a spus el este privit , in interiorul lumii asteia de istorici ,cu foarte mult scepticism . daca 10 % din tot ceea ce a redat herodot ar fi real , am cunoaste mult mai mult din lumea antica , insa herodot era mai mult un povestitor de legende , dupa cum ai spus si u . un exemplu bun ar fi lupta de la termopile , unde herodot povestea ca au luptat milioane de persani . insa s-a deovedit ca imperiul persan putea sustine maxxim 500 000 de oameni si animale intr-o campanie asa de lunga , in acest numar incluzand sclavii si toate acareturile care nu intra in lupta propriu-zisa.

deci concluzie , nu e istorie ceea ce numeai u , e barfa .
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 11:35 pm

iskander a scris:
si inca ceva , Smile) =)) , herodot nu a fost istoric , nu e privit ca si istoric , desi este numit parintele istoriei . tot ce a spus el este privit , in interiorul lumii asteia de istorici ,cu foarte mult scepticism . daca 10 % din tot ceea ce a redat herodot ar fi real , am cunoaste mult mai mult din lumea antica , insa herodot era mai mult un povestitor de legende , dupa cum ai spus si u . un exemplu bun ar fi lupta de la termopile , unde herodot povestea ca au luptat milioane de persani . insa s-a deovedit ca imperiul persan putea sustine maxxim 500 000 de oameni si animale intr-o campanie asa de lunga , in acest numar incluzand sclavii si toate acareturile care nu intra in lupta propriu-zisa.

deci concluzie , nu e istorie ceea ce numeai u , e barfa .

te contrazic iskander: herodot - pt o lunga perioada de timp - ESTE in continuare "parintele istoriei" pt ca e singurul (din acea perioada) de la care poti sa extragi unele informatii, fie si "romantate" sau "barfe de shushanea" cum le interpretezi tu.
daaa.sunt de acord ca am devenit sceptici (noi modernii) in a interpreta informatiile lui herodot (c-or fi sau n-or fi romantate sau simple "barfe"), dar e totusi singurul care ne poate furniza (inca) informatii din perioada/perioadele in care a trait, "cules inf", notat, transmis....
ai tu vreo alta sursa mai credibila???

zicea bine generalu'.... no offense iskander...(mai rau ma enerveaza fiica-mea ca-mi serveste chestii asemanatoare decat u) dar chiar sunteti generatia wikipedia.....sumar / rezumat/ informatii compacte in minim de timp.....

ti-as fi pus o intrebare, scurt , la obiect si chiar eram curioasa dc ai fi raspuns la fel de scurt,prompt... asaaaaa.... de verificare (dar de la intrebare si raspuns exista "spatiul" necesar pt gugalit :d)
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptySam Feb 14, 2009 11:40 pm

si fara suparare ...si "barfele" sunt tot istorie, la o adica :d
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:03 am

diana67x a scris:
iskander a scris:
si inca ceva , Smile) =)) , herodot nu a fost istoric , nu e privit ca si istoric , desi este numit parintele istoriei . tot ce a spus el este privit , in interiorul lumii asteia de istorici ,cu foarte mult scepticism . daca 10 % din tot ceea ce a redat herodot ar fi real , am cunoaste mult mai mult din lumea antica , insa herodot era mai mult un povestitor de legende , dupa cum ai spus si u . un exemplu bun ar fi lupta de la termopile , unde herodot povestea ca au luptat milioane de persani . insa s-a deovedit ca imperiul persan putea sustine maxxim 500 000 de oameni si animale intr-o campanie asa de lunga , in acest numar incluzand sclavii si toate acareturile care nu intra in lupta propriu-zisa.

deci concluzie , nu e istorie ceea ce numeai u , e barfa .

te contrazic iskander: herodot - pt o lunga perioada de timp - ESTE in continuare "parintele istoriei" pt ca e singurul (din acea perioada) de la care poti sa extragi unele informatii, fie si "romantate" sau "barfe de shushanea" cum le interpretezi tu.
daaa.sunt de acord ca am devenit sceptici (noi modernii) in a interpreta informatiile lui herodot (c-or fi sau n-or fi romantate sau simple "barfe"), dar e totusi singurul care ne poate furniza (inca) informatii din perioada/perioadele in care a trait, "cules inf", notat, transmis....
ai tu vreo alta sursa mai credibila???

zicea bine generalu'.... no offense iskander...(mai rau ma enerveaza fiica-mea ca-mi serveste chestii asemanatoare decat u) dar chiar sunteti generatia wikipedia.....sumar / rezumat/ informatii compacte in minim de timp.....

ti-as fi pus o intrebare, scurt , la obiect si chiar eram curioasa dc ai fi raspuns la fel de scurt,prompt... asaaaaa.... de verificare (dar de la intrebare si raspuns exista "spatiul" necesar pt gugalit :d)

nu gugalesc nimic pentru ca nu am nevoie , asta fara sa ma dau rotund .


pai de exemplu pliniu cel batran , este un istoric care a scris si despre dobrogea la un moment dat. sa nu uitam istoriile lui cezar , sau cam tot ce vine din imperiul roman. hmm .,,, scrierile egiptene prezinta mai multa siguranta decat ale lui herodot , asta in masura in care ele mai exista, pt ca biblioteca de la alexandria in care toata stiinta egipteana isi concentrase seva a ars .

ma mai storc sa mai gasesc ceva , desi e greu la ora asta si majoritatea izvoarelor istorice antice sunt nescrise.
in general istoria propriu-zisa incepe dupa ascensiunea puternica a imp. roman . dar se gasesc si inainte .
plutarch , dio cassius , si cam astia imi vin acum .
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:05 am

diana67x a scris:
si fara suparare ...si "barfele" sunt tot istorie, la o adica :d

dap , in romania da , dupa cum spuneam nu o sa putem fi niciodata nemti .
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:26 am

herodot nu a fost istoric ? a fost parintele istoriei si , in sprijinul acestei afirmatii , stau dovada descoperirile arheologice care au confirmat scriile sale . si , tocmai , izvoare scrise din lumea antica tocmai de la el le avem . aceste izvoare scrise, exista deci !

plutarch > scriitor si moralist

am avut o profesoara de istorie ......
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:38 am

1024 a scris:
herodot nu a fost istoric ? a fost parintele istoriei si , in sprijinul acestei afirmatii , stau dovada descoperirile arheologice care au confirmat scriile sale . si , tocmai , izvoare scrise din lumea antica tocmai de la el le avem . aceste izvoare scrise, exista deci !

plutarch > scriitor si moralist

am avut o profesoara de istorie ......

da , istoria facuta dupa carti comuniste asa indica herodot - mare istoric , crede-ma nu a fost.

mai documenteaza-te despre plutarch


aaaah Smile) sa inteleg ca citesti wikipedia ? Very Happy ) ) )) ) )) a scris si vreo cateva biografii , daca ai citit acolo , ee alea au caracter istoric

a scris despre majoritatea marilor figuri istorice.
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 12:43 am

1024 a scris:
herodot nu a fost istoric ? a fost parintele istoriei si , in sprijinul acestei afirmatii , stau dovada descoperirile arheologice care au confirmat scriile sale . si , tocmai , izvoare scrise din lumea antica tocmai de la el le avem . aceste izvoare scrise, exista deci !

plutarch > scriitor si moralist

am avut o profesoara de istorie ......

tocmai ca majoritatea descoperirilor arheologice , nu numai ca infirma dar contrazic multe din zicerile lui herodot.

ca sa nu mai vb despre foarte multele confuzii pe care le face .

e greu sa facem o astfel de discutie pe un forum .
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 EmptyDum Feb 15, 2009 1:37 am

noi nu stim ce s-a intamplat in ' 89 !
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Continut sponsorizat





recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: recomandari(despre orice)   recomandari(despre orice) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
recomandari(despre orice)
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ikariam-despre joc
» informatii si pareri despre noua versiune a jocului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Alianta Empire :: Lumea Alpha :: Forumul Empire-
Mergi direct la: