Alianta Empire
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Alianta Empire

forumul Aliantei Empire
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ikariam-despre joc

In jos 
+2
Valentyna
1024
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptySam Ian 17, 2009 7:59 pm

-Primesti puncte cand extinzi cladiri(nu neaprat primaria),cand ataci jucatori,cand ai multe cercetari,cand ai mult aur...etc.

-Cel care te jefuieste are la dispozitie 20 de minute sa incarce bunuri folosind portul TAU comercial, deci fura cat reuseste sa incarce in 20 de minute. Cu cat e mai mare portul, cu atat incarca mai multe resurse, cu atat fura mai mult. La Nivel 4, incarca 98 resurse/minut. Daca nu ai deloc port, incarca 3/minut (deci iti ia max. 60 de bunuri). Distruge portul comercial.

-In cazul in care este totusi necesara folosirea a doua sau mai multe conturi de pe acelasi IP, utilizatorii conturilor au obligatia de a trimite un PM/Email GO-ului responsabil de servererul pe care joaca, PM/Email care sa contina numele contului si parola si care trebuie trimis de pe adresa de mail folosita la inregistrarea contului, lasand astfel posibilitatea verificarii oricand si la orice ora a contactului intre flote. In cazul in care se face schimbarea parolei sau a numelui, GO-ul trebuie anuntat intr-un PM/Email care sa contina si noua parola si noul nume.Daca in 24-48 ore nu iti raspunde GO-ul de pe lumea respectiva, trebuie sa contactezi un/o SGO. Daca nici de la SGO nu primeste raspuns, iti ramane ramane GA.

-Stergerea conturilor inactive se va face imediat la intervale regulate:
-Faza 0 : Daca cineva nu savarseste nici o actiune in 5 ore la inregistrarea contului , acesta va fi sters imediat.
-Faza I :In primele 7 zile: - Timpul de inactivitate: 2 zile - Timpul pana la stergere: 2 zile
-Faza II : Doua saptamani pana la o luna: - Timpul de inactivitate: 7 zile - Timpul pana la stergere: 7 zile
-Faza III :1 luna pana la 3 luni: - Timpul de inactivitate: 7 zile - Timpul pana la stergere: 14 zile
-Faza IV: de la 3 luni in sus: - Timpul de inactivitate 7 zile - Timpul pana la stergere: 30 de zile In timpul perioadei de inactivitate resursele minerite de toti jucatorii orasului sunt reduse la jumatate.

-SATISFACTIA scade in momentul in care populatia creste. In momentul in care ajungi la numarul maxim de locuitori se opreste (daca restul conditiilor raman neschimbate).
Pentru cresterea satisfactie poti sa :
- maresti cantitatea de vin servita si/sau lvl la taverna daca ai vin
- maresti numarul de bunuri expuse si/sau nivelul muzeului pt a expune mai multe bunuri.
- construiesti armata lucru ce iti va consuma din populatie (remediul e temporar pt ca treptat populatia va creste la loc)
Satisfactia se calculeaza asa :
PLUS :
Bonus de baza : 196
Bonus de capitala : 50 (valabil doar in capitala)
Bonus cercetare (vacanta) : 25
Bonus Construire Muzeu : 20 * nivel muzeu
Bonus Bunuri culturale : 50 * Nr. de bunuri culturale expuse
Bonus Taverna : 12 * nivel Taverna
Bonus vin servit : 80 * Nivel Taverna (daca servesti maximul posibil in taverna)
MINUS :

Numarul total de cetateni : cetateni+cercetatori+mineri+lemnari
Coruptia : un numar destul de mic (-13 la 0%(7%) coruptie in primarie de lvl 16)

-BASHING=poti ataca fiecare oras de maxim 6 ori in 24 ore
atentie ... se contorizeaza si atacurile navale ...
Se calculeaza de la ora 1 a.m. care reprezinta ora de incepere a unei noi zile in joc pana la ora 1 a.m. (ora Romaniei) urmatoarea zi. Regula de incalcare a bashingului se verifica tinand cont de rapoartele care contin data si ora atacurilor respective. Bashingul este permis doar cand o Alianta este in razboi cu o alta.Razboiul trebuie anuntat comisiei oficiale pe Ikariam.ro, pe forumul special si trebuie sa se supuna regulilor specifice.
Pedeapsa :
1. 3 zile cu Mod Vacanta
2. 7 zile cu Mod Vacanta
3. 1 an cu Mod Vacanta

-Vacanta : langa scoruri mari ai topicul "optiuni" unde ai o rubrica cu vacanta.
nu trebuie sa ai nici o flota sau nava pe drum. poti intra pt 30 de zile, dupa care intrii in inactivitate

-Nu este permis unui jucator sa obtina profit de la un alt jucator clasat mai jos in cazul resurselor.
Asta include dar nu se limiteaza la:
Resursele trimise de la un jucator clasat mai jos la un jucator clasat mai sus fara ceva tangibil la schimb.
"Imprumuturile" ce nu se inapoieaza in 48 de ore.
Schimburile in care jucatorul clasat mai sus nu inapoiaza resursele in 48 de ore.
Schimburile care aduc un profit necinstit jucatorului clasat mai sus prin folosirea unei ratii de schimb neconforme cu cele specifice .

Notite:
Jucatorii care raspund extorcarii unui jucator clasat mai sus prin plata resurselor trebuie sa aiba confirmarea Operatorului Jocului.
Daca primesti pe neasteptate resurse de la un jucator clasat mai jos nu le poti pastra. Contacteaza Operatorul Jocului si trimite resursele inapoi celui ce le-a trimis.
In cazul in care un jucator clasat mai jos trimite in mod intentionat resurse unui jucator clasat mai sus, doar pentru al obstructiona nelasadu-i posibilitatea unei bune desfasurari a jocului, va putea fi raportat de catre Jucatorul clasat mai sus.
In cazul in care regula nu se respecta, dupa trecerea banului, jucatorul care primeste resurse trebuie sa inapoieze resursele jucatorului de la care le-a primit."

-Un port poate fi blocat pe intervale de 8 ore,poti calcula timpii astfel incat urmatoarea blocada sa ajunga imediat ce pleaca cea existenta. Navele aparatorului aflate in constructie se strang pe timpul blocadei, nu se bat cu atacatorul...dupa ce pleaca acea blocada si in eventualitatea ca mai vine una, se vor bate cu aceea.
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptySam Ian 17, 2009 11:13 pm

Daca vrei sa aflati ( aproape ) totul despre un jucator , urmati link-ul :

http://www.ika-world.com/suche.php?view=suche_stadt&land=en

Pentru a va calcula sansele intr-o batalie sau jefuire , aveti un calculator aici :

http://ikariamlibrary.com/?content=IkaFight
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Valentyna
Admin
Valentyna


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Ian 18, 2009 5:02 pm

Felicitari 1024... cheers ai facut ceva util pt toti Cool
link-ul cu cautarea jucatorului la mine nu merge...adica nu gaseste informatii despre jucatorul pe care il caut Sad
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Ian 18, 2009 7:32 pm

Valentyna > nu merge link-ul ? nu se deshide pagina de web , adica ?
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Ian 18, 2009 7:35 pm

si ar trebui sa posteze aici toti care afla cate ceva ce va fi de ajutor. mai ales pentru cei incepatori .
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Ian 19, 2009 6:57 pm

n-am reusit sa aflu (ori n-am citit eu cu atentie ) dc poti fi atacat in perioada cat esti offline.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Ian 19, 2009 7:07 pm

nu mi se pare normal sa fii atacat cat esti off ca sa nu poti riposta.
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Ian 19, 2009 7:43 pm

numai jucatorii aflati in vacanta nu pot fi atacati
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Ian 19, 2009 7:44 pm

parca daca esti on-line si nu ai trupe si nave de rzboi , poti riposta!
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyMar Feb 03, 2009 10:24 pm

1024....ce mai faci? cum o mai duci?....ne e dor de tine
...sper macar pe forum sa te mai vedem...(p.s. esti online acum, urraaa cheers )
caci vad k ne-ai lasat si nu mai ai de gand sa te intorci! Crying or Very sad
Sus In jos
https://alianta-empire.forumgratuit.ro
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyMier Feb 04, 2009 12:16 am

Admin a scris:
1024....ce mai faci? cum o mai duci?....ne e dor de tine
...sper macar pe forum sa te mai vedem...(p.s. esti online acum, urraaa cheers )
caci vad k ne-ai lasat si nu mai ai de gand sa te intorci! Crying or Very sad

sunt on-line , dar mai am o ora si ies din tura. azi am ajuns la servici si sunt frant.
salutari tuturor!
sa ai grija de bebe!
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyMier Feb 04, 2009 1:28 am

nu pot sa nu ma bucur ca totusi generalu' inca se mai gndeste la noi Smile, deci....inca.... mai e cu noi.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyMier Feb 04, 2009 1:31 am

si inca ceva: am uitat sa-ti multumesc pt sfaturile tale (asa .... "zgarcite" cum au parut), si sper sa ma bucur in continuare de ele.
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyJoi Feb 05, 2009 8:21 am

diana67x a scris:
si inca ceva: am uitat sa-ti multumesc pt sfaturile tale (asa .... "zgarcite" cum au parut), si sper sa ma bucur in continuare de ele.

ti-am spus eu, esti simpatica !
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyJoi Feb 05, 2009 2:17 pm

cheers LA MULTI ANI, inginerului!....azi implineste o frumoasa varsta
...La multi ani, multa sanatate,fericire si implinirea tuturor dorintelor!

Dragul nostru drag
Iti dorim sa mergi pe un drum numit VIATA,
Sa te impiedici de un ciob numit NORAC,
Sa cazi intr-o prapastie numita FERICIRE,
Si sa culegi o floare numita IUBIRE!

CAND INCA O PETALA DIN ANII TAI FRUMOSI S-A SCUTURAT ALENE,VIBRAND ARMONIOS,PRIVESTE CU MANDRIE,GANDIND NEINCETAT LA RESTUL DE PETALE CE NU S-AU SCUTURAT. LA MULTI ANI!
flower

P.S. : Te asteptam in taverna sa faci cinste!! bounce Very Happy
Sus In jos
https://alianta-empire.forumgratuit.ro
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyJoi Feb 05, 2009 9:00 pm

cam "bate vantul" pe forum, din ce vad..... tot circularele is la putere
Sus In jos
Valentyna
Admin
Valentyna


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Feb 15, 2009 6:49 am

ce considerati k este mai util: o cladire care reduce costurile sau una care mareste productia resurselor? Question
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Feb 15, 2009 8:48 pm

Parerea mea este ca una care mareste resursele. produci mai mult si poti face schimb , vinde , etc . degeaba maresti ritmul daca nu ai cu ce !
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyDum Feb 15, 2009 8:53 pm

despre link-urile puse de mine in pagina 1 al acestui topic : unul despre gasirea unui jucator ( si nu numai , gasesti insule ,orase, etc ) si simularea unei batalii. daca al doile cam da erori , si are multe variabile , primul este excelent . si sa spun si de ce il consider bun : ati dat peste un jucator , l-ati spionat si jefuit relativ usor . este de banuit ca si in celelalte colonii ale sale este la fel de prost aparat . ei bine , cu acesta , puteti sa-i gasiti usor coloniile si....sa atacati !
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Feb 16, 2009 11:50 am

p.s. fara suparare, dar sincer mi se pare aiurea forumul acum...cand il deschid se deschide prima pagina cu primul post si trebuie sa caut ultima pagina k sa citesc cel mai recent mesaj...
...iar cu publicitatea nu sunt de acord....si asa intra putini pe forum si nu citesc mesajele iar daca vad vreo reclama interesanta da click pe ea si uita de forum, asta daca nu il paresesc! Sad
Sus In jos
https://alianta-empire.forumgratuit.ro
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Feb 16, 2009 8:29 pm

treaba , fa-l cum vrei . dar uita-te tu si pe alte forumuri , toate asa sunt . si se deschide asa ca ai dat pe un topic cu o pagina . daca ai avea 10 pagini si vrei sa le citesti ? o iei de la pagina 10 cu primul post , nu ?adica de la dr la stg ? si ceasornicul merge de la stg la dreapta , si citirea la fel. daca vrei sa ma crezi ....
un cititor frecvent de forumuri nu ar fi incantat de unul ca asta . in fond de ce crezi ca toate sunt la fel ?
treaba ta , cum am zis . nu ma mai implic .
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Feb 16, 2009 8:47 pm

pe toate forumurile ultima pagina e cea mai recenta , dar acolo se pastreaza o idee intr-un subiect. noi aici vorbim vrute si nevrute si e mai practic sa fie prima pagina cea mai recenta.

toata chestia e de obisnuinta , lui 1024 ii e greu pt ca citeste multe forumuri si toate sint cum a zis el. mie mi-a luat ceva cand ai facut prima oara modificarea , iar acum iarasi sint bulversat, lasa cum vrei u numa' lasa cumva , nu le mai schimba . ne ivatam cu orice

este exact ca si cu "sunt " , "sint" , m-am certat cu cineva care zicea ca "sint " e varianta corecta , eram in stare sa-l si bat , cum maa ca eu asa am invatat la scoala ca "sunt " e corect. dupa am citit noile reguli si am ramas in pom , cica "sint" e corect acum , daca scriu mult , ceea ce fac zilnic , imi ia decenii sa modific toti "sunt"-ii pe care ii scriu din reflex cu "sint"-ii pe care cica tre sa-i pun acuma Smile
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyLun Feb 16, 2009 8:50 pm

aoleeeeu 1024 , iti place pescuitul ? poate ne intalnim prin delta la vara :> Smile , ca sunt mort dupa pescuit .

deabia astept sa ies pe dunare cand s-o mai incalzi , tata deja se duce , da asta e turbat mai rau decat mine =))
Sus In jos
1024
Moderator
Moderator
1024


Numarul mesajelor : 57
Localizare : Moreni/Constanta
Joburi/Distractii : pescuit , calatorii
Data de inscriere : 17/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptySam Mar 07, 2009 10:45 am

In cazul in care aveti probleme cu jocul , cu serverul , sunteti banati sau ati fost inactivi o perioada , se poate lua legatura cu moderatorii , dupa cum urmeaza :

1.GO ( operator joc ): Adrian@ikariam.ro sau Falken@ikariam.ro
2.SGO ( super operator joc ) -dar numai dupa 48 ore dupa ce ati contactat GO-ul si nu v-a raspuns : cruella@ikariam.ro
3.GA(administrator joc )-dar numai dupa alte 48 ore daca nu ati primit raspuns de la SGO : Arabella@ikariam.ro
Sus In jos
http://clubdeclub.wordpress.com/
Valentyna
Admin
Valentyna


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/01/2009

Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc EmptyJoi Mar 26, 2009 12:34 am

...hehe...inca se mai inscrie lumea pe forum...desi s-a asternut linistea pe aici Smile Sad
...bun venit noilor membri cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ikariam-despre joc Empty
MesajSubiect: Re: Ikariam-despre joc   Ikariam-despre joc Empty

Sus In jos
 
Ikariam-despre joc
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» recomandari(despre orice)
» informatii si pareri despre noua versiune a jocului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Alianta Empire :: Lumea Alpha :: Forumul Empire-
Mergi direct la: