Alianta Empire
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Alianta Empire

forumul Aliantei Empire
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 oscar 2009

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 9:37 pm

Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 9:48 pm

da cred ca o sa ia foarte multe premii the curious case of benjamin button , si le merita , brad pitt sigur o sa ia cel mai bun actor . dar si ala cu vrei sa fii miliardar e tare Smile) numa' ca lipseste Iantu =))
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 9:51 pm

sunt convinsa ca pe langa ikariam, fiecare dintre noi mai are si alte pasiuni si sunt convinsa ca fiecare dintre voi, in fiecare an a avut satisfactii sau a fost dezamagit vis-a-vis de premierea anuala a...celui mai bun film, celui mai bun regizor, cel mai tare actor in rol principal/secundar, cea mai tare actrita in rol principal/secundar, cel mai bun scenariu etc etc....
intrucat unii dintre noi (poate) am/au vazut deja (aproape toate) realizarile cinematografice din 2008 si intrucat mai e aproape o luna (pe 22 februarie va fi marea gala) pana la cel mai important eveniment cinematografic anual al lumii.... hai sa incercam sa analizam (printre picaturi, e drept, intre job, joc (ma refer la ikariam :p), messenger, sesiune (ca mai e pan' se termina) examene, copii, weekend, familie....(ohoho, lista ar putea continua ...) - din punctul fiecaruia de vedere (cat mai obiectiv, sau subiectiv.... nu mai conteaza, conteaza doar argumentele pe care le aducem sustinandu-ne preferintele)......ca sa n-o mai lungesc explicand... sa ne sustinem preferintele si sa incercam sa facem un top a ceea ce am vazut, daca a meritat nominalizarea, daca ar merita sau nu acele nominalizari Oscar-ul....
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 9:57 pm

lol! iskander..... iar mi-ai luat-o inainte tongue inainte sa apuc sa completez....
(app...de zile bune ma chinui sa te ajung - la pcte ma refer - si cd sa zic hop c-am sarit gardul...... iar te distantezi.....)

din toata lista respectiva (recunosc sunt unele pe care nu le-am vazut, nici n-am auzit de ele, sau pur si simplu nu mi-a inspirat absolut nimic titlul sau distributia)
sunt dezamagita de prezenta Changeling la nominalizari comparativ cu benjamin button (deh.... trebuia sa apara si competitia la un moment dat in cuplul jolie-pitt).....
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 10:13 pm

in urmatoarele 4 saptamani voi fi ceva mai ocupata.... o sa incerc sa vad si celelalte nominalizari...
e drept ca de cativa ani mi-am promis ca nu ma voi mai implica (sentimental) in premierea Oscar pt ca de multe ori m-au dezamagit si (ca la fotbal, cd iti promiti - tie si tuturor din jur - ca nu-nu-nu-nu te mai intereseaza de nimeni si nimic) cum microbul odata intrat te roade iar...... revii.
dar 2008 a fost un an extrem de plin in productii spectaculoase, regii fantastice, interpretari super-tari....
sunt dezamagita de absenta titanilor : Pacino, Nicholson (M.streep e prezenta, dar nu-i dau prea mari sanse in fata lui jolie inainte de a vedea Doubt....)...si mai sunt inca, nu-i pot insira pe toti..... dar imi lipsesc.
clint eastwood e o prezenta reconfortanta in calitate de regizor..... si sper ca nominalizarea sa nu se opreasca aici ci sa primeasca ceea ce merita.
(adevarul e ca va fi extrem-extrem de greu in a alege regizorul perfect analizand 2 productii ca changeling si benjamin button). pt ca dark knight e deja o poveste rasuflata (nu neg stralucirea lui ledger in acest rol pe care l-a construit inaintea lui nicholson) pentru adolescenti si copii (l-am vazut, mi-a placut....dar nu m-a dat pe spate ca celelalte filme pomenite mai sus). Iar Dutches...... e film hallmark, bun de weekend.si atat.
Voi incerca sa recuperez in urmatoarele 2 sapt restul filmelor (macar sa-mi fac cat de cat o idee).
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 10:58 pm

pai cu punctele . 1 .tu esti incepatoare , eu mai stiu ce sa fac , ce sa dau.
2. contu e mai vechi dar a fost inactiv , deci am avut 700 000 aur cand m-am intors si cercetari destul de avansate .
3. nu prea ma omor pe lumea alfa , eu mai activ sunt pe eta , pe alfa imi place sa vb cu voi Razz
4.imi este foarte usor sa cresc , cand il cunosc pe lool , si ma ajuta in caz de ceva serios
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyVin Ian 23, 2009 11:00 pm

cat despre filme si eu maicaut din ele ca inca nu le-am vazut pe toate , dar am tiiiimp berechet , am facut o prostie si stau pe bara semestru asta Sad( si repet anu 2 Sad( , dar asta e desteptu' invata din greselile altora si prostu' sa speram ca din ale lui
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptySam Ian 24, 2009 1:01 am

lol! lol!
niciodata nu-i tarziu sa inveti din propriile greseli....
las' ca altii inca invata la 40 de ani :d :d :d (dupa ani de experienta in spate....), recte io..... asa ca... nu te plange...
Suntem responsabili pentru propriile alegeri (oricare ar fi alea si de orice natura)!
te contrazic !!! desteptul invata din greselile lui si prostu' din ale altora !!!!
diferenta??? desteptu' e cel putin cu 5 minute inaintea plecarii trenului..... prostul e cu 5 minute dupa ce-a plecat trenul (desi a incercat sa invete din tabela lui mendeleev mersul trenurilor : plecari/sosiri)
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptySam Ian 24, 2009 1:07 am

iskander !!!! revenind : aici era vorba de oscar 2009 !!!! lol!
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptySam Ian 24, 2009 1:52 am

ok sa revenim la oscar Smile) . slumdog millionaire parca ar fi scris de dickens , e ceva gen david copperfield(cartea nu magicianul) . e interesant si nu o sa castige sigur cel mai bun actor , insa regia...hmmm are sanse.
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 1:08 am

o parere personala despre oscaruri in general .. SUNT DE KKO ..
cand te gandesti ca Spielberg nu a luat oscar pt regie cu E.T. care e o capodopera regizorala te doare mintea(a luat intradevar cu lista lui schindler dar merita si cu e.t.)
brad pitt care a facut o GROAZA de roluri mari nu a castigat niciodata si are 1 singura nominalizare pt rolul din 12 monkeys ( grozav film , grozav rol) , nu a castigat nimic pt. se7en , 7 ani in tibet , meet joe black ( filmul meu preferat , GENIAL FILM) , nu a primit nimic pentru rolul din fight club ( desi durden a fost declarat cel mai bun personaj negativ din istoria filmului)
nasul nu a luat nici un oscar , dark knight care e al 2lea film pe imdb , merita si el mai multe nominalizari anul asta , si pot sa scriu 3 zile despre cum pot oscarurile sa faca un film prost si mai prost , dar pana la urma ceea ce conteaza este ca un film bun este rememorat , reprivit cu aceeasi placere si peste 20 -30 de ani , pe cand sunt foarte rare filmele de oscar despre care se poate spune asta.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 2:52 am

iti dau eu un exemplu vis-a-vis de satisfactia cu care revezi un film nu dupa 20-30 de ani ci dupa 60 !!!! (ma refer la Gone with the wind). da, poti sa spui ca este un din rarele capodopere ale filmului care inca rezista si dupa 60 de ani Smile (eu il revad aproape an de an cu aceeasi placere cu care l-am vazut prima oara cd aveam 13 ani)
sa punctez ce-ai spus mai sus rapid (sorry da' am intrerupt After de Sunset pt o mica interventie)
joe black....absolut superb dar nu pitt m-a dat pe spate cat hopkins (ca de obicei). e drept ca intre cei 2 slabiciunea mea e a.hopkins.
sorry ca nu sunt de acord cu dark knight (putinele nominalizari) pt ca din pct meu de vedere singura nominalizare meritata e intr-adevar a lui ledger ("cantecul lui de lebada")
eu am fost dezamagita de putinele nominalizari ale filmului lui eastwood si mai ales de absenta lui la nominalizarile pt regie (changeling), doar 3???? (ma rog, parerea mea...un film superb lucrat, din toate punctele de vedere)
tocmai ce-am vazut slumdog millionaire , e bun...chiar f bun , mi-a ramas sa caut milk si doubt.
familia jolie-pitt va fi in prim plan si mare minune sa nu adune si vreo 2 oscaruri en famile....
intr-adevar ultimii ani au fost dezamagitori la premieri, dar 2008 ne-a dat o groaza de filme ff bune comparativ cu anii precedenti.
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 7:36 pm

despre hopkins , ... actorul meu preferat , dar in meet joe black pitt joaca impecabil cel mai greu rol .. cum sa joci moartea si pe deasupra sa o joci bine Smile) .ca tot ziceai de gone with the wind ... am vazut azi pe tcm o comedie la care am ras cu lacrimi ,cu peter o'toole , se numeste "My favorite year" http://www.imdb.com/title/tt0084370/ .
intr-adevar ledger merita cel mai mult sa ia oscar si cred ca il si ia , imi pare rau pentru el , dar cred ca johnny depp o sa fie mult mai bun ( jack sparrow :X)
cat despre pitt-jolie , hmmm brad pitt e unul dintre cei mai mari actori , cel putin contemporani , gandeste-te numai la ce filme si roluri a facut , angelina nu-mi place nici ca actrita nici ca femeie , dar asta e altceva.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 9:46 pm

tie iti place pitt , mie nu (desi il apreciez si ii apreciez interpretarile). stiu ca suna aiuristic ce spun dar e explicabil (dintr-un pct de vdr).
tie nu-ti place jolie, mie da (pt 3-4 interpretari fanatastice - cel putin atat imi aduc eu aminte acum, in acest moment : Gia (golden globe), Girl Interrupted (oscar pt rol secundar), "madame" smith :d si Changeling (la care IMI DORESC s-o vad inhatzand oscar-ul pt leading role).
deh...fiecare avem preferintele noastre.... dictate - logic - de subiectivismul personal.
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 10:17 pm

aaaaaa... oare cum am putut uita?????? tom hanks !
ca mi-am adus aminte (vazand promo-ul de pe pro cinema pt "naufragiatul")
ma repet (stiu, sorry) : ""nu-i frumos ce-ti place tie, e frumos ce-mi place mie"" .
tom hanks!!!! e cat se poate de contemporan si cat se poate de taaaaaaaaaare.
(s-ar putea, iskander, ca jolie sa nu-ti placa, sa n-o suporti din acelasi motiv pentru care nu-l suport eu pe brad pitt (ca barbat)
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 EmptyDum Ian 25, 2009 11:41 pm

diana67x a scris:

tie nu-ti place jolie, mie da (pt 3-4 interpretari fanatastice - cel putin atat imi aduc eu aminte acum, in acest moment : Gia (golden globe), Girl Interrupted (oscar pt rol secundar), "madame" smith :d si Changeling (la care IMI DORESC s-o vad inhatzand oscar-ul pt leading role).
dar stii ca oscarurile astea sunt doar de fitza , pana la urma conteaza daca nenea "nustiucine" considera ca e bun filmul x , sau ca actorul y a jucat bine ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





oscar 2009 Empty
MesajSubiect: Re: oscar 2009   oscar 2009 Empty

Sus In jos
 
oscar 2009
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Alianta Empire :: Lumea Alpha :: Forumul Empire-
Mergi direct la: