Alianta Empire
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Alianta Empire

forumul Aliantei Empire
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Book , livre s.a.m.d

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 11:08 am

Dupa o discutie cu emilia , am zis sa fac un topic in care fiecare sa ne spunem impresiile despre anumite carti , si totodata sa facem recomandari .

O sa incep eu cu propriile recomandari : "Portretul lui Doryan Grey" de Oscar Wilde , cine nu a citit-o i-o recomand cu placere , iar restul astept disctuTIII Smile)
Sus In jos
ezemy
Moderator
Moderator
ezemy


Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 11:31 am

F buna ideia ta Iskander.
O sa imi fac o lista cu cartile recomndate de voi.
Si Diana a recomndat kteva dar ........ o las pe ea sa le reaminteask.
ps: ma bucur k am posibilitatea sa vb cu voi si altceva in afara de ikariam - de kre m-am km plictisit.
in primul rand eu imi doresc sa fim prieteni si dupa colegi de alianta.
Spre ex, eu si Valentyna ne-am vazut in Braila,ea era venita la o nunta.
Ba kiar tinem legatura prin telefon.
Sus In jos
ezemy
Moderator
Moderator
ezemy


Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 1:33 pm

Draga Diana ,
Cutand cartea "Twilight" by Stephenie Meyer, am realizat k am vazut luna trecuta filmul - fffffffff tare a fost.
Sus In jos
KingLion
Moderator
Moderator



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 2:14 pm

Ce parere aveti de Dan Brown?
Eu pana acum am citit: Ingeri si demoni, Codul lui Da Vinci. Superbe amandoua... m-au fascinat.
Acum caut si celelalte carti...mai are vreo 3 au 4 carti scoase.
Sus In jos
ezemy
Moderator
Moderator
ezemy


Numarul mesajelor : 37
Varsta : 41
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 2:38 pm

Am citit si yo Codul lui Da Vinci (in anul 4 de fac - adik acum 3 ani), kiar f buna.
De Dostoievski sau James Clavell ce parere aveti ?
Mie de la Clavell mi-au placut cel mai mult Shogunul si Vartejul (vi le recomand).
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptyVin Ian 23, 2009 11:25 pm

dostoievski este genial , cam psihotic dar genial , dar numele alea rusesti sunt Sad(
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptySam Ian 24, 2009 12:33 am

iskander.... dostoievski (de fapt nu doar el si ceilalti clasici rusi) sunt ca untura de peste pt plozi. (sorry pt paralela facuta pe care urmeaza s-o explic...ma rog...din punctul meu de vedere, extrem de subiectiv...asa ca nu dati cu paru' daca nu sunteti de acord cu mine, pur si simplu asta e pararea mea si sunt cat se poate de "accesibila" la alte idei/pareri)

(s-ar putea ca unora sa li se para nitel fortata comparatia cu "untura de peste", dar va spun la ce m-am gandit eu cd am spus asta)
"untura de peste" asa cum o percep eu acum si am primit-o in copilarie.....absolut necesara (multumesc parintilor ca m-au "lamurit" s-o iau si ca mi-au dat-o) dar nesuferita la momentul respectiv....
lectura = literatura.... azi in 2009! = "untura de peste" pt copii generatiei prezente.
(s-ar putea sa ma cam pierd in unele explicatii pentru ca am enoooorm de compl;etat la ce a spus iskander si emilia)si nu stiu cum s-o fac... maxim de informatie in minim de cuvinte / expresii...si totusi sa ma fac inteleasa.
deci...pt sanatatea mintii si sufletului ... e....(nici nu stiu care ar fi cuvantul sau expresia potrivita care sa cuprinda tot ce vreau sa spun) e...necesar (suna comun)...divin (p[rea pretentios)....sanatos???? pt suflet si psihic??? pe-aproape.... Sa parcurgi , cel putin o data clasicii rusi. ( iskander....nu conteaza ca ti se impleticeste limba si pierzi mai mult citind un nume comparand cu timpul parcurs pt o pagina)....
in clasicii rusi iti regasesti plusurile si minusurile....
Smile fratii Karamazov...razboi si pace... crima si pedeapsa....livada cu visini... te pierzi si te regasesti.
Asta a fost starea mea cand i-am cunoscut. E drept ca.... a doua oara ai nevoie de curaj, pentru a o lua de la capat ( d.pct meu de ved.: o carte dc nu-i citita macar de 2 ori - din propria dorinta .... inseamna ca prima oara a fost timp pierdut
iskander... dostoievski dc nu era "psihotic" nu era genial... de aia te-a si impresionat (cred)
Sus In jos
diana67x
Moderator
Moderator
diana67x


Numarul mesajelor : 88
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : fiica-mea
Data de inscriere : 17/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptySam Ian 24, 2009 12:50 am

doamne! cum am putut uita de anna karenina?????????? nici o ecranizare nu se poate ridica la scriptul original !!!!

cred c-am pierdut pe drum comparatia cu "untura de peste".... intelegeti-ma, va rog..ora inaintata
revenind. untura de peste e absolut necesara in dezvoltarea fizica a unui copil . e curios prima-a doua-a treia ora...apoi ...n-o suporta...dar stie ca tre' s-o ia ... la un moment dat incepe sa-i placa ..... (fie ritualul, fie gustul in sine.....).
clasicii rusi sunt absolut indispensabili si necesari in dezvoltarea morala si intelectula ...

clasicii rusi.. esti curios.ti-e greu sa-l intelegi dar insisti pt ca te ambitionezi.pe parcurs te infurii, iti vine sa arunci cartea de pereti (din varii motive)...apoi te inchini la ea (la carte),. faci o matanie, iti ceri iertare...si o iei de la capat.si la final...ramai cu gustul amar al curiozitatii: si o iei de la capat. si satisfactia si mai ales linistea apare abia cand ai inteles ce-a vrut sa spuna/trateze dostoievski, sau tolstoi in cateva sute de pagini.... concluzia / ideea conteaza la final.
cam asa vad eu capodoperele rusilor..... e punctul meu de vedere.
as fi dat mai multe amanunte si explicatii dar deja pic de somn si cam pierd sirul.....
Sus In jos
iskander
Moderator
Moderator
iskander


Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti/Craiova
Joburi/Distractii : Student - GAMING
Data de inscriere : 21/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptySam Ian 24, 2009 1:58 am

dar nu am zis ca nu imi plac rusii , sunt chiar tari , am citit cam tot , si daca dupa prima carte consideram ca-s prosti nu ma mai oboseam.
Sus In jos
LAURIAM
Moderator
Moderator



Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/01/2009

Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d EmptySam Ian 24, 2009 2:37 pm

Buna, Diana !Mi-a placut comparatia ta , " untura de peste " vis-a-vis de clasicii rusi.Si eu in copilarie am fost obligat sa o inghit ( mi-a prins foarte bine ). Astazi exista " minuni " ale stiintei si tehnologiei farmaceutice, dar tot astazi sunt putini, si chiar din ce in ce mai putini care citesc O CARTE, ce sa mai vorbim( scriem ) de clasicii literaturii ruse( cei de referinta) in cazul de fata si cei ai literaturii universale. Despre ecranizari...da este extrem de greu sa reusesti..este nevoie de un scenarist bun cu o viziune corecta asupra textului, sa inteleaga ce a vrut sa exprime scriitorul, si sa o lase mai moale cu interpretarea proprie si adaugari personale in scenariu... si apoi un REGIZOR ! Cam astea in mare...ar mai fi multe,multe, de scris...In concluzie, m-am bucurat , sincer,cand am vazut,aici ca sunteti pasionati de literatura de calitate...mam bucurat ca existati.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Book , livre s.a.m.d Empty
MesajSubiect: Re: Book , livre s.a.m.d   Book , livre s.a.m.d Empty

Sus In jos
 
Book , livre s.a.m.d
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Alianta Empire :: Lumea Alpha :: Forumul Empire-
Mergi direct la: